Polgári eljárásjog
Minden polgári jogi igény polgári per tárgya lehet, ezért a perfajták kimerítő felsorolása lehetetlen. Idetartoznak például a tulajdonjogi, személyiségi jogi, házassági, munkaügyi, kártérítési, öröklési perek, nem teljesített fizetési kötelezettséggel (pl. vételárral, vállalkozói díjjal, bérleti díjjal), szerződés érvénytelenségével vagy hibás teljesítésével kapcsolatos igények, stb.
Bizonyos esetekben kötelező jogi képviselővel eljárni a bíróság előtt, de egyébként is nagyon ajánlott minél előbb ügyvédhez fordulni, különösen, ha a másik fél is ügyvéddel jár el. Az esetek túlnyomó többségében jogászra van szükség annak megállapításához, hogy az adott tényállás alapján pontosan milyen igények érvényesíthetőek eredményesen a bíróság előtt, illetve milyen érvekkel lehet hatékonyan védekezni. Egy pereskedést alaposan elő kell készíteni, hiszen sokszor évekig tartó folyamat, és a végén a pervesztes fél viseli a perköltségeket. A per minél későbbi szakaszában fordul valaki ügyvédhez, annál inkább szűkíti a saját mozgásterét.
Végül a pereskedést követő végrehajtási eljárásban is szükséges lehet ügyvéd közreműködése.
Emellett pénzbeli követelést nem csak peres úton, hanem például fizetési meghagyásos eljárás, vagy felszámolási eljárás keretében is lehet érvényesíteni. A megfelelő eljárás kiválasztásához az eset összes körülményeit mérlegelni kell, e kérdésben is ajánlott ügyvéd tanácsát kikérni.